• Bulduysan

Uçaktan indiniz ve valiziniz yok!

Uçaktan indiniz, bagaj alım bölümüne geçtiniz. Herkes bagajını teslim aldı ama senin ki yok! Eyvah bagajım kayıp! Ne yapacağım?

Herkes valizini aldı gitti, sizin valiz ortalıklarda yok, uçaktan çıkmadı. Benim başıma gelmez demeyin, kayıp bagaj sorunu seyahat eden her yolcunun problemi olabiliyor. İlk başlarda pek kondurmasanız da maalesef acı gerçeği fark edersiniz.

Kayıp Valiz, Kayıp Bagaj, Hava Limanı Kayıp Eşya

Hep hikayeler anlatılır ama insan yaşayana kadar tam olarak neyle karşı karşıya olduğunu bilemiyor elbette. Peki bu durum başımıza geldi, ne yapacağız?
Öncelikle valizinizin gelmeyeceğine emin oluncaya kadar beklemelisiniz. Bazen geç dağıtımlar olabiliyor. Sonuna kadar beklemekte yarar var.Uçuş kartınıza yapıştırılan bagaj etiketini asla kaybetmemeniz gerekiyor. Çünkü o etiket valizinizi uçağın bagajına verdiğinizin kanıtıdır. Bu en önemli hususlardan biri.


Bundan sonra yapmamız gereken şey ise havaalanındaki görevlilere kayıp eşya bürosunun yerini sormak. Kayıp eşya bürosuna gittiğinizde sakin olun ve tek tek durunu anlatın. Unutmayın bagajınızın kaybolmasında bu görevlilerin bir suçu yok, onlar size yardım etmek için oradalar ve her gün sizinle aynı sorunu yaşayan yüzlerce insana yardımcı olmaya çalışıyorlar. Siz ne kadar sakin ve eksiksiz bilgi verirseniz süreç o kadar aşılacaktır. Görevli sizden bazı belgeler isteyecektir. Bunlar: uçuş kartınız, bagaj fişiniz ve kimlik belgeniz (pasaport veya nüfus cüzdanı).

Nüfus cüzdanınız (yurt dışındaysanız pasaport) ve bagaj etiketinizle size bir dosya açılıyor ve işlemleri takip edebileceğiniz bir numara veriliyor. İletişim bilgileriniz isteniyor ve bagaj geldiğinde size haber verileceği söyleniyor. Tabi sık sık arayıp durumla ilgili bilgi almanız iyi olacaktır. Her havayolunda ufak değişiklikler olsa da sizden bir belge doldurmanız istenecek, havacılıkta PIR denilen bir rapor tutulacaktır.

Bu sırada bavulunuzda gümrük vergisine giren bir ürün varsa bunu mutlaka bildirmelisiniz. 75 € ve üzeri her türlü elektronik eşya, bilgisayar malzemesi veya mücevher vb. ürün gümrüğe tabidir. Bavulunuzda bunların olmadığını deklare etmelisiniz. Bagajınız bulunduğunda içi kontrol edilir. Aksi halde cezalı duruma düşebilirsiniz. Klasik prosedür bu şekilde işliyor.


Kayıp bagaj problemleri beş gün boyunca havaalanlarının yer işletmelerine aittir. Beşinci günün sonunda tüm sorumluluk havayolu şirketine aittir. Bir ay içerisinde bagaj takip ediliyor ve bulunamazsa içerisindeki eşyaların varsa faturaları yoksa listesi isteniyor ve size ürünlerin ikinci el fiyatı üzerinden bir teklif sunuluyor. Bazı havayolu şirketleri yolcuyu mağdur etmemek için bagaj kayıp beyanında ihtiyaçların karşılanması için nakit para yardımı yapıyor.


Böyle bir durumla karşılaşırsanız yapacaklarınız için öneri vermek gerekirse bunlar:

  1. Bagajınızın görünür bir yerinde mutlaka bir valiz etiketi takınız. Bu kendi bilgilerinizi yazdığınız bir klasik künye ya da Bulduysan künyesi olabilir.

  2. Bavulunuza ayırt edici bir özellik kazandırın, renkli kurdeleler bağlamak faydalı olabilir. Çünkü kayıp eşya bürosunda bir sürü benzer valiz içinden sizinkini bulmak hiç kolay olmayacaktır. Büroda size özelliklerini ve ayırt edici bir özelliği olup olmadığı soruluyor, böylelikle bulunması kolay oluyor.

  3. Uçuş kartınız ve bagaj etiketinizi iniş yaptığınız havaalanından çıkana kadar sakın atmayın. Her an lazım olabilir!

  4. Telefonunuzu kullanmayacak olsanız bile yurtdışına açtırmayı ihmal etmeyin, acil durumlarda size ulaşılması ve sizin arama yapabilmeniz açısından önemli.

  5. Kayıp eşya bürosundan size verilen dokümanı ve büroya ait telefon numaralarını aldığınıza emin olun. (Mümkünse görevlinin ismini de alın)

  6. Valizinizin ön gözüne ya da en üstüne neler yerleştirdiğinizi unutmayın, çünkü bavulun size ait olduğunu anlamak için içindekilerin beyanını vermeniz gerekiyor.

  7. Elektronik eşya ya da değerli eşyalarınızı asla bagaja göndereceğiniz valize koymayın, mümkün olduğunca kabin içi bagajda yanınızda taşıyın. Eğer bagaja vermek zorunda olduğunuz bir durum ise mutlaka valizinizi kilitlemeden uçağın bagajına vermeyin.

  8. Olur da sizin başınıza gelirse acil harcamalarınızı sonradan havayolu şirketine fatura edebilmeniz için yaptığınız harcamaların fişlerini saklamayı unutmayın.


Umarız başınıza gelmez ama böyle durumlarda en önemli husus kayıp eşyanızının tanımlanabilmesi ve bulan kişinin size nasıl ulaşabileceğini bilmesi...