• Bulduysan

Köpeğim Kayboldu Diye Üzülme, Bulunur!

Benim köpeğim kaybolmaz ki! Benden hiç uzaklaşmıyor, dibimden hiç ayrılmıyor demeyin. Kaybolan birçok köpek aslında sizinki gibi sahibinin dibinden ayrılmayanlar… Bu tip köpeklerin kaybolma gerekçeleri de çoğunlukla anlık şeylerden (araba kornası, dikkatini dağıtan anlık çevresel hareketlilik…vs.) kaynaklanıyor. Zaten sahibinin yanından sıkça ayrılan, bildiği bölgede dolaşan sosyal köpekler pek kaybolmuyorlar. Kaybolsa da onları bulacağınız yer mutlaka daha önce gittiği, sevdiği bir yerdir…


Peki sevimli dostunuz bir anlık sizden uzaklaştı ve kayboldu ne yapacağız? Telaş, stres, panik… Bu duyguları hissetmeniz normal. Ancak kendiniz ve köpeğiniz için yapmanız gereken sakin olmak ve plan yapmak. 


Köpeğinizin Karakterini Tanımlayın; 

Köpeğiniz ürkek, çekingen bir köpek mi yoksa sosyal, hareketli bir köpek mi?

  • Köpeğiniz çekingen bir köpekse muhtemelen ilk yapacağı davranış kendini güvenli hissedeceği bir yere atmak olacaktır. Bu, olay yerine yakın bir kuytu, boş inşaat, mezarlık, kısacası fazla insanın olmadığı, az uyaranın olduğu bir yer olacak. Kayıp vakası üzerinden henüz az vakit geçmişse çevredeki bu tip yerlerde ve sadece sesini iyi tanıdığı/güvendiği kişilerin araması -seslenmesi- onun saklandığı yerden çıkmasına yardımcı olacaktır. Tanımadığı sesler ise aksine onu saklanmaya devam ettirecektir. Olay üzerinden 1 gün kadar zaman geçtiyse eğer bu sefer yakın yerlerden vazgeçebilirsiniz. Çünkü gece muhtemelen saklandığı yerden ayrılıp karnını da doyurabilecek başka bir yer aramıştır. İlk saklandığı yer sadece korku anında telaşla girdiği yer olacağından orada kalması için bir gerekçe bulamayacaktır kendine. Bu durumda arama alanını genişleterek olay yeri ile eviniz arasında bölgeye yönelmek faydalı olacaktır. Hatta uzun süredir aynı evde ve yetişkin bir köpeğe sahipseniz (aranızda bağ yeterince oluşmuşsa tabi) Köpeğinizin rotası eviniz yönünde olacaktır. Köpekleri insanlar gibi düşünmeyin lütfen, doğası gereği doğal navigasyona sahiplerdir. Sadece yolu bulabilmesi ya da bulma amacıyla yol alırken onu cezbeden başka bir şey yüzünden yönünü değiştirebilir. 

  • Köpeğiniz aktif, sosyal bir köpekse kaybolma gerekçesi muhtemelen onu meraklandıran bir şeyden kaynaklı olacaktır. Bu durumda işiniz biraz daha zor olacaktır. Çünkü daha ilk saatlerde çok uzaklara gitmiş olabilir.  Onu ilk arayacağınız yer daha öncede gittiği yerler, sonrasında da sokak köpeklerinin sıklıkla bulunduğu yerler olması şansınızı arttırır. Bu yerlerde yoksa eğer halen hareket halinde olabilir. Çocukken sokakta oynamaya çıkıp, saatlerin nasıl geçtiğini anlamadan gece yarılarında anne babanızın endişelendiği günleri hatırlayın. Bölgeden uzaklaşmış olsa da sizin yanınıza dönmek isteyecektir ama farkında olmayabilir halen. Farkına vardığında da çok uzaklaşmış ve çevreyi anlamaya çalışıyor olabilir. Bu durumda onunla son bulunduğunuz yerde birisinin beklemesi ya da beklenmeyecek bir yer ise o bölgedeki esnaf-bekçi gibi kişilere irtibat bilginizi ve köpeğinizin tarifini vermeyi sakın unutmayın. Geri döndüğünde sizi bulamazsa paniğe kapılıp farklı yere yönelebilir. 


"Unutmayın ki köpekler doğada yalnız başına yaşayan değil, sürüler halinde yaşayan, türüne özgü hiyerarşisi olan, ast üst ilişkisinin de şekillendirdiği sosyal bir statü içerisinde yaşayan canlılardır."Kendine özgü aile yaşantısı içerisinde sosyal bir statünün de rol aldığı hiyerarşik bir düzende yaşayan bu canlılar, sahibi ile ilişkisini de bu çerçevede tutarlar. Yani sizi sahibi olarak değil “alfa’sı” olarak görür… Sizden daha çok tutunabileceğini düşündüğü başka bir alfa bulursa da sizden kopup yeni sürüsüne ait olmaya çalışır. Ya da kendisi alfa karakterli bir köpekse zaten sizinle sürekli çatışma halindedir (itaatsizlik eder) fırsatını bulduğunda da kendi sürüsünü kurmaya çalışır. Alfa olma durumu köpeğin cinsiyet, büyüklük, kısırlaştırılmış olma gibi kavramları ile doğru orantılı olmayabilir. Bahçeköy ormanlık alanına terk edilen köpekleri beslemeye gittiğim bir dönemde dişi bir cockerın içlerinde çoban ve kurt köpeği gibi cinslerin de olduğu 10 kadar köpek sürüsüne alfalık yaptığını görmüştüm. Verdiğim yemekleri yemek için bile adeta ondan izin alıyorlardı… 


Ancak her ne kadar kendine yeni aile bulmuş gibi görünseler de halen insana muhtaç yaşıyor bu köpekler. Avlanma ve barınma olanakları olmadan çok uzun süre yaşayamazlar. Dolayısıyla köpeğinizin dışarıda belli süre hayatta kalabiliyor olması, uzun süre kalabileceği anlamına gelmez. Her şeyden önemlisi aranızdaki duygusal bağ tümüyle kopmaz, köpeğiniz bu kısa deneyimi sonrası mutlaka evine dönmek isteyecek ve sizi gördüğünde mutlu olacaktır. 


İşin özeti köpeğinizin kaçması ya da kaybolması pek engellenebilir bir durum değildir. Dünya ortalamasında her 5 köpekten 1 inin kaybolduğu bilinir. Birçok gelişmiş ülkede evcil hayvan sahibi olmanın ne kadar zor regülasyonlara tabi olduğunu duymuşsunuzdur. Bu ülkelerde bile köpeklerin ait oldukları yerden uzaklaşmalarına engel olunamıyor.  O halde köpeğim kaybolmaz demeden, kaybolduğunda kolaylıkla bulunabilecek yöntemlere hazırlıklı olmak daha doğru bir yaklaşım olacaktır.
Köpeğiniz kaybolduğunda, kolay bulunabilmesi ne yapabilirsiniz?  

  • Eğer gezdirmek için kullandığınız boyun tasması onu diğer zamanlarda rahatsız ediyorsa bir tanede sağlam, hafif ve onu rahatsız etmeyen boyun ipi takın. Ve bu ikinci ipe mutlaka bir irtibat künyesi takın ve mümkünse evde dahil hiç çıkarmayın. Gezdirme tasmasından bağımsız düşünün bunu. Bu sayede köpeğiniz evdeyken bile kaçmış olması onu sokakta tasmasız bir şekilde dolaşmasını engelleyecek, ayrıca onu görenlerinde sahipli bir köpeğin başı boş gezdiği farkındalığında olmasına yardımcı olacaktır. Boynunda tasmalı köpekler tasmasız kaybolanlara oranla çok daha çabuk bulabiliyor olmasının arkasında yatan değer sahipli olduğunu gösterir olmasıdır…

  • Eğitim şart! köpeklerin çalınmasını ya da kaybolmasını önlemenin yollarından biri de eğitim. Köpek hırsızlıklarının çoğu, köpeği ödül çikolataları ya da mamalarla çağırarak gerçekleştiriliyor. Köpeğinize yavruluğundan itibaren ailenizdeki belirli kişilerin mama vermesini sağlayın. Herkesin verdiği mamayı yemeye alışmış bir köpek, kötü niyetli kişiler tarafından kolayca kandırılabilir. Köpeğin az sayıda aile üyesi dışında yabancılardan ve yere atılmış mamalardan yememesine özen gösterin. Bu yaklaşım aranızdaki bağı daha da güçlü tutacaktır ayrıca... 

  • Mutlaka deri altı mikroçipi taktırın. Implant mikroçip veteriner hekim tarafından aşılama kadar basit bir operasyonla anesteziye bile ihtiyaç duyulmadan takılıyor. Bu zaten AB ülkelerinde zorunlu bir işlem. Ancak ülkemizde halen yeterince yayılmadığından bazı köpek sahipleri bunu göz ardı edebiliyor. Halbuki köpeğiniz kaçtığında ya da çalındığında onu ele geçiren kişiler satmaya kalkarsa deri altındaki mikroçip caydırıcı olacağı gibi çipi gören veteriner size hemen haber verecektir. Ancak bu mikroçip sadece okuyucu bulunan veteriner kliniklerinde tespit edilebildiğinden sokakta bulan kişiler size bunun yardımıyla kolaylıkla ulaşamaz.

  • Bir irtibat künyesi takın, basit kendi bilgilerinizin yazdığı bir isimlik de olabilir bu ancak kısıtlı konum bilgisi veren GPS destekli ürünlere çok fazla güvenmeyin. Bunlar pili biten ve/veya konumu sizin telefonunuzdan alan cihazlar olacağından, vereceği konum sizinle son eşleştiği bölge olacaktır. Dolayısıyla size umduğunuz desteği vermeyebilir. Bulduysan tam olarak bu noktada devreye giriyor. İsimlik görevini daha inovatif bir şekilde yerine getiren Bulduysan künyeleri sayesinde zamanla değişen irtibat bilgilerinizi güncelleyebilir, sisteme sizin dışınızda ikinci bir numara daha ekleyebilirsiniz. Ayrıca kayıp bildirim işlemi kayıt altında olacaktır. Bu durum hem SMS hem de mail yoluyla da bildirildiği için telefonunuz o esnada ulaşılamıyor bile olsa kayıtlı veri sizi uyarmaya devam eder. Bu sayede ulaşılabilir olduğunuz anda bilgiye siz ya da siz ulaşılamıyor dahi olsanız ikincil irtibat bilginiz haberdar edilmiş olacaktır. 

Bulduysan’ı kullanmak çok kolay! Ve üyelik-abonelik ücreti ödemezsiniz, bir sefer satın aldığınız bir künye için ömür boyu destek almaya devam edersiniz. “Bulduysan Shop”tan ya da bir satış noktasından beğendiğiniz bir künyeyi satın alıp, künye üzerinde bulunan kod ile aktivasyon yapıyorsunuz. Köpeğiniz kaybolursa bulan kişi Bulduysan’ın web sitesine girerek veya 0850 480 00 80’i arayarak, çağrı merkezi aracılığı ile kayıp bildirimi oluşturur. Kayıp bildirimi oluşturulduğu anda Bulduysan tarafından size ulaşılır ve bulan kişinin iletişim bilgileri sizinle paylaşılır. Sizde sevgili köpeğinize yeniden kavuşabilirsiniz! Ayrıca Bulduysan sayesinde, iletişim bilgileriniz herhangi bir 3. şahıs ile paylaşılmadan olumlu bir sonuç almak mümkün! Bulduysan’ın İngilizce desteği ile yurtdışında da yanınızda!

           Son olarak yaptıklarınızın karşılığını alır, köpeğinize yeniden kavuşursanız onu sevin ve ödüllendirin! Bu aranızdaki bağı güçlendirecektir. Unutmayın o isteyerek kaybolmadı…  Sevgi, sizi birlikte tutan en büyük güç! 

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör